|
|
 |
Megszállottság |
|
Wolkens ajánlója
Bear (Michael Johnston) súlyosan bele van zúgva a haveri banda egyik nőtagjába,
Nikkibe (Inde Navarette félelmetesen jó), de nem meri megvallani az érzéseit.
Egy rossz pillanatában egy ezotérikus boltban vásárolt, egyszer használatos
csodatévő botocskával próbálja magába bolondítani a csajt, azt kívánva, hogy
Nikki a világon mindenkinél jobban szeresse őt.
A kívánsága teljesül.
Így kezdődik az elmúlt évek egyik legjobb, 10/10-es pszichohorrorja.
Nem emlékszem, utoljára mikor borsózott konkrétan a hátam egy filmen. Na ezen
igen.
Raf ajánlója
Hamar munka ritkán jó - dakota közmondás
Kevés pénzből sok pénz az nagy üzlet - ősi biboldó közmondás
Vigyázz, mit kívánsz, mert magad esel bele - szintén ősi dakota közmondás
Mackó reménytelenül szerelmes Nikibe. Nem nagy cucc, biztosan volt így már
mindenki. Gondolom. Azt hiszem. Talán? A gond ott kezdődik, hogy Mackó (akit
egy Chicago-i szendvicsezőről neveztek el, btw.) talál egy kívánságfűzt. A baj
pedig ott kezdődik, hogy Macink kíván. Szarul, szart. És ezzel magára zúdítja a
megszállottság (hence the cím) minden velejáróját. A káoszt. Az őrületet.
Egyetemi felvételt.
A Megszállottságot 20 nap alatt forgatták. Egy millió dollárból. 15-ért vették
meg a jogokat - és per pillanat 167 milliónál tart. Hát igen, a biznisz az
biznisz. És nem véletlen a siker! Egy félresikerült kívánságot így
megfilmesíteni! Hogy az ember többször libabőrös lesz a feszültségtől; egy
XS-es színésznővel, aki vagy zseniálisan szuper, vagy one-trick-pony (inkább az
első, de azért megnézném még másban is) meg egy Brumedlivel, aki ránézésre
Billy Crudup és Bruce Campbell közös unokatesója. És a feszkó, a
tempóváltások!
Nem tudom, mikor kerül a mozikba az új Texasi láncfűrészes Curry Barker (írta,
rendezte és vágta ezt) rendezésében, de ha hozza ezt a minőséget, vagy csak
megközelíti, egy rajongója már van!
Nem könnyű film, mert van jump scare, feszültség - de igazából NAGYON tudom
ajánlani mindenkinek, mert amit Inde Navarette leművel, ahogy változik Bundás
és Nikike kapcsolata, és a közös világuk... Ezt látni kell. Mindenkinek.
Megjegyzés: látszik, hogy CB az életében nem látott macskát! Kb. hat díjbirkózó
teljes bőrpáncélban kell egy szem gyógyszer beadásához - itt meg magától
bezabálja?! Perszepityu.
Kapcsolódó ajánlók
 |
Fallout második évad |
|
Wolkens ajánlója
A Fallout jól sikerült első évada után nagyon vártam a másodikat... ami viszont
sajnos sokkal kevésbé sikerült jól.
A látványvilág, a karakterek, a színészi játék, a zene, a hangulat továbbra is
rendben van. Ami viszont nincs, az a történet és ennek folyományaként a
struktúra. A történet a szándékok szerint az első évad rejtélyeit boncolgatná,
de ehelyett csak fokozódik a gubanc meg a káosz. Előkerülnek új szereplők, új
fogalmak, új rejtélyek, magyarázatot meg elég keveset kapunk, a kérdések nagy
része ott marad a levegőben lógva.
Ennek megfelelően a szereplőkön sem érezzük a céltudatosságot, csak lődörögnek
ide-oda, többségében inkább sodródnak az eseményekkel, mint alakítják őket.
Erre még rátesz egy lapáttal a ritmika, aminek elvileg a feszültséget kéne
fokoznia, gyakorlatilag viszont kimerül abban, hogy teljesen véletlenszerű
pontokon vágják el az egyes jeleneteket és/vagy epizódokat.
Szóval ahhoz képest, hogy nyolc, egyenként közel egyórás részen keresztül
követjük nyomon a történéseket, sok mindent nem tudunk meg azon kívül, amit már
az első évad végén is tudtunk: "mindig van valaki a kormánykeréknél".
Talán majd a harmadik évadban.
Kapcsolódó ajánlók
 |
A mandalóri és Grogu |
|
Wolkens ajánlója
Két mondatban összefoglalva:
1. Ez egy Disney film, ami nyomokban Csillagok háborúját tartalmaz.
2. Ami Csillagok háborúja, az jó, ami Disney, az meg nem.
Sóhaj.
Lássuk a részleteket. Előbocsátom, a film annyira nem rossz, mint anno a Baljós
árnyak, vagy a Sith bosszúja, de azért igyekszik.
A korhatár ugyan 12 év, de ez maximum a látványvilágra értendő, ami a történet
bonyolultságát illeti, oda elég lett volna a 6+ is. Tökéletesen lineáris
cselekmény... leszámítva az egyik új karakter, Rotta, az ifjú hutt monológját,
amit olyan szinten mond el kétszer, hogy azt nézed, nem akadt-e be a mozivetítő
olvasója. Ráadásul időben alig 5-10 perc eltolással. Nem is értem, ez hogy
maradhatott így benne.
Aztán persze vannak logikai hibák, mint hogy egyes érkező űrhajókat kiszúr a
légvédelem, más űrhajókat meg nem, mert csak.
A ritmika teljesen véletlenszerűen változik, pörgősből pillanatszerűen megy át
nagyon lassúba és vissza. Nem akarok részleteket elárulni, de a film azon 20
(30?) perce, ami tartalmilag szinte egy az egyben megfelel a The last of us
egyik történeti epizódjának (de olyan szinten, hogy másra sem tudtam gondolni),
az már a nagyon lassúnál is lassúbb... valahogy mégsem működik úgy, mint a
videojátékban.
És ennek az oka: a Disney, akik kényszeresen és izzadságszagúan erőlködve
akarják a cukiságfaktort kimaxolni, ami viszont abszolút nem illik a Csillagok
háborúja mocskos-lepukkant világához.
A látvány: szintén érdekes. Meglepő módon a CGI jobb, mint a gyakorlati
effektek egy része, egészen pontosan a stop motion technika. Ez ugye az a
módszer, amikor bábokat használnak, amiknek a végtagjait képkockáról képkockára
állítják be a megfelelő pózba, aminek egy folyamatos mozgás a vége (a Birodalom
visszavág legendás lépegetős jelenetei 1980-ban így készültek). A báb maga
gyönyörűen kidolgozott, de a mozgás néhol olyan szinten szögletes, ami -
ismerve mondjuk a Laika stúdió munkásságát (Kubo és a varázshúrok) - bőven múlt
századinak tűnik, sőt, bőven az eredeti Csillagok háborúja előttinek. Így aztán
még az se működik, hogy úgy értelmezzem, az egész szándékos, és csak tisztelgés
a nagy előd előtt. Szerencsére ez csak néhány jelenetben probléma, egészében a
látványvilág rendben van.
Ragozhatnám még a zavaró részleteket, de felesleges. Az összhatáson
egyértelműen az érződik, hogy felsővezetői szinten a marketing volt az
elsődleges szempont, míg a technikai megvalósításért felelős csapat tényleg
odafigyelve dolgozott, és az ő munkájuk eredményében benne van a Star
Wars-univerzum szeretete.
Összességében: nézhető, kedves meg aranyos... de az a karcosság nagyon hiányzik
belőle, ami az eredeti trilógiában, aztán még utoljára a Zsivány egyesben
megvolt.
Raf ajánlója
7, azaz 7 év után visszatért a Star Wars a mozikba.
Hetes év után visszatért a Csillagok háborúja a nagyvászonra - ÉS NINCSENEK
BENNE ÉGENJÁRÓK.
Cserébe...
Cserébe a Mandalórit folytatták - annak minden előnyével és hátrányával. A film
pont ugyanolyan, mint a sorozat: kapnak egy küldetést, elmennek A-ba, hogy
onnan B-be menjenek, majd vissza A-ba, esetleg kitérő C-be, aztán hepiend.
Mondom, mint a sorozat.
Stagecraft sokat fejlődött (bár már az első évad során is ott volt a szeren), a
látványra nem lehet panaszkodni, a Dave Filoni-féle univerzum 1-2 lakója nem
csak tiszteletét teszi, de fontos szerepet is kap, Sigourney Weaver pedig, hát,
mint mindig, mindenben.
|
Aki szerette a sorozat az nézze meg a filmet is - a kocanézők meg olvassák el
ezt az összefoglalót, hogy tudják, hogy ki mit miért hol mikor csinált még
mielőtt.
|
|
Kapcsolódó ajánlók
 |
Kecske |
|
Raf ajánlója
KECSKE
jelentése
1 - párosujjú patások rendjébe tartozó, tülkösszarvúak családjába és
kecskeformák alcsaládjába tartozó állat
2 - Kiemelkedően Extrém Csúcsformában Kiteljesedő Egyén
Jokes on you: ez a rajz(?)film mind a kettőről szól. Kecskéről és KECSKE-ről
is. Will a (vat a szöpríz!) egy kecs (nem, nem fogom tovább becézni, egy
fiatakecsről van szó, nem bébikecsről), akinek nagy álma, hogy bekerüljön a
helyi extrémadrenalinkosárcsapatba, csak éppen kecs létére max a fele az
átlagos extrémadrenalinkosarasnak. Na meg kecs is. De miért is adná fel az
álmát, ha már ő a főszereplő, nem? Ugye.
Nem egy bonyolult film. Sőt, olyan egyszerű, mint az 1. Klasszikus "kiskirályfi
világot lát és győz". De a faék egyszerűségű, igazi bonyodalmaktól mentes,
tökéletesen kiszámítható történetet olyan jól sikerült megcsinálni azokkal az
antropomorf állatokkal, hogy beszippantja a nézőt. Oké, a Pókverzumos stílus
ennek a filmnek sem áll rosszul (csak nehogy a sunyi végletekig csapágyasra
járassa ezt a stílust - jóból is megárt a sok!), az eredeti szinkronhangok iMDB
alapján ott van - de a szinkront sem érheti szó, teljesen jó.
Kisgyerekeseknek mindenképpen kötelező, mindenki másnak pedig érdemes egy
próbát tenni.
Kapcsolódó ajánlók
 |
Virgin River hetedik évad |
|
Wolkens ajánlója
Mostanra a sorozat stabilizálódott, legalábbis ami a forgatókönyv főbb
jellemzőit illeti. Szerencsére ezek nagy része pozitív (dráma dráma hátán, ezer
szálon fut a cselekmény, szerethetők a karakterek, minden korosztály tud
rezonálni valamire), és csak kis része negatív (epizódzárás a lehető
legidegesítőbb pillanatban, mindig minden szereplő túlgondol mindent). Szóval
unatkozás nincs, a széria még mindig kedves és aranyos, az évadzáró pedig -
ahogy korábban is - több kérdést hagy nyitva, mint amennyit megválaszol.
Kapcsolódó ajánlók
 |
Mortal Kombat 2 |
|
Wolkens ajánlója
A Mortal Kombat új, 2021-es változatából annyira emlékszem, nos, hogy...
láttam. Annyira nem érintett meg, hogy még ajánlóírásra sem volt energiám.
A mostanit viszont nagyon vártam, mert hát Karl Urban (The Boys, Star Trek,
Doom, Riddick, Dredd és további 50+ cím az IMDB listáján). És erre emlékezni is
fogok, mert hát Karl Urban. :-)
A papírvékony történet szerint már megint meg kell harcolni az emberiség
jövőjéért, és ebben a bajnokságban az istenek egyik kiválasztottja Johnny Cage,
a kiöregedett akciósztár (Urban), aki az összes szereplő közül leginkább nem
érti, miért pont ő. Úgyhogy adott az alap a(z azért nem túlbonyolított)
fejlődéstörténethez, aminek a vége természetesen kitalálható. Viszont amíg
odáig eljutunk, addig meg Mortal Kombat: őrült tempójú verekedések látványos
hátterek előtt, hosszában kettévágott versenyzők, keresztben kettéfűrészelt
koponyák, elvágott nyakak, kitépett végtagok, felnyársalt vesztesek, hömpölygő
művér-áradat: a képi világ vastagon 18+ kategóriás, látványos és nem
szégyenlős. Azzal együtt, hogy egy MK film esetében ez a minimum elvárás, a
darab legnagyobb erőssége mégsem ez, hanem az az önirónia, amivel Urban
eljátssza Cage túlzott önbizalom és totális apátia között oszcilláló
karakterét, amihez nagyon passzol mind a szinkronhang, mind a szintén 18+
kategóriás nyelvezet. A többi szereplőhöz kevésbé lehet kötődni, de ez
valószínűleg csak a játék keményvonalas rajongóit zavarja.
Ajánlott, ha olyanok vannak a kedvenceid listáján, mint a Terrorbolygó, a
Machete vagy a Kinyírni a világot.
Raf ajánlója
Direkt vissza kellett olvasnom mit is írtam az első részről még a pandémia első
felvonása alatt, mert az maradt meg bennem, hogy megfelelően véres volt
(játékokhoz híven), Kano karaktere, meg az irgalmatlan sok vágás.
Hát, azt hiszem valaki olvasta a stábból a kritikámat, ugyanis:
- nem lett kevésbé véres
- érezhetően kevesebb lett a bunyók alatt a vágás
- NAGYON jól néz ki az egész - elvileg 68 millióból (dollár, még mielőtt!)
készült, sok 300+-os film nem néz ki így!
Oké, a történet továbbra is ugyanolyan faék egyszerűségű, mint az előzőé (és a
játékoké), de nem ezért szeretjük. Hanem legfőképpen azért, mert Karl Urban
benne van. De nem csak benne van, hanem minden egyes vásznon töltött másodperce
egy legalább kétszeres szorzó a film pontértékére. LEGALÁBB. A jelenléte, a
perspektívája, a szövegei. MINDEN.
Spoiler
Kano is visszatér, hiába ugyanolyan jó, mint volt (karakter és színész is), de
Urbánus Karcsi ellopja a showtime-ot, teljesen.
Spoiler vége
A 18-as karika nem véletlen, mert van vér és FINISH HIM, a szövegek szókimondók
- és úgy néz ki, hogy a szinkron kimondottan jó lett (minőség, hang,
szövegek).
Kicsiknek annyira nem ajánlott (aztán mégis beengedtek egy uszkve 12 éves
kisklambót a 18-as karikás filmre!), de Karl Urban miatt kötelező.
Kapcsolódó ajánlók
 |
Időzített bomba |
|
Wolkens ajánlója
Izgalmas, feszült, pörgős krimi az Időzített bomba. Ugyan nem teljesen
hibamentes, de szerencsére a hibák nagy része nem zavaró. Csavar viszont több
van benne, mint egy átlag barkácsáruház fémtömegcikk-osztályán, úgyhogy ha
beülsz, másfél órán keresztül élénken fogsz figyelni, és nem fogsz
unatkozni.
Raf ajánlója
Amikor először láttam a Fuze (Időzített bomba) trélerét, az első ami eszembe
jutott: Kick/Ass meg az a navibaszó együtt Theo James-szel egy krimiben.
Meh.
Aztán, tökéletes érzékkel megjelent David Mackenzie neve, hogy ő a felelős
ezért a filmért - szem felcsillan, érdeklődés feltámad, mozibajárós ID kanossá
válik. Nem véletlenül. Tavaly a Relay volt egy nagyon jó és csavaros thriller
tőle - na meg pár éve a Hell or High Water! Már csak ezért a két filmért ott a
helye a "jöhet tőle bármi, érdeklődve várjuk"-panteonban.
És az az igazság, hogy nem, most sem csalódtam, egy jó tempójú, feszültséggel
teli krimit kap az ember a pénzéért, ami olyan csavaros, mint egy marék
nautilus! Amikor azt hiszed, ennyi volt, még jön valami, amire nem feltétlenül
számít az ember; lehet ez csavar vagy akár karakterek lépése.
Mindenkinek bátran ajánlom azoknak, akik egy igazán jó csavaros fagy, izé,
krimit akarnak nézni, jó alakításokkal.
Megj.: hatan voltunk a 12 soros teremben. HATAN. Ez a film sokkal-sokkal több
nézőt érdemelne.
Kapcsolódó ajánlók
 |
Az ördög Pradát visel 2 |
|
Wolkens ajánlója
az érettségi találkozók egyik érdekes jellemzője, hogy akárhány év telt el,
akármilyen életpályát is futottak be az osztálytársak, akármilyen
személyiségváltozáson mentek keresztül, ezeken az eseményeken a csoportdinamika
mindig visszaáll arra, ahogy anno középiskolában a társaság működött.
Az ÖPv2 ezt a hatást tökéletesen hozza. A négy főszereplő, a Runway magazin
főszerkesztője (Meryl Streep még 77 évesen sem tud hibázni), jobbkeze (Stanley
Tucci) és a két korábbi asszisztens (Anne Hathaway, Emily Blunt) 15 év
elteltével nagyjából ugyanott folytatja. Ugyanazok a játszmák, ugyanazok a
konfliktusok, ugyanazok a megfelelési kényszerek... a film ettől egyszerre
hihető (ami jó) és kiszámítható, ha nem is teljesen ötlettelen, de legalábbis
ötletekben nem túl gazdag (ami nem jó).
Az eredeti film rajongóinak érdemes beülni rá, aki viszont nem szerette azt, az
ezt még kevésbé fogja. Számomra külön érdekesség volt, hogy a mozinézők
legnagyobb része abból a korosztályból került ki, akik az első rész idején jó
eséllyel még Bogyó és Babóca kalandjait követték élénk figyelemmel. (Én pedig
zöldfülű filmkritikus voltam, az első ÖPv-ről készült ajánlóm benne van az első
negyvenben :-)).
Ajánlott angol eredetiben, Emily Blunt akcentusa valami gyönyörűséges.
Kapcsolódó ajánlók
 |
Hogyan kaszálj nagyot |
|
Wolkens ajánlója
Glen Powell "A bérgyilkos, aki nem is volt" című felejthető darab után ismét
egy morálisan minimum megkérdőjelezhető döntéseket hozó karaktert játszik. A
történet szerint a kis Beckett anyját annak dúsgazdag apja (Ed Harris)
kitagadta a családból, így potom néhány milliárd dollár örökségtől esett el.
Hősünk csóróként nő fel, és a körülményekhez képest tisztességes nevelést
biztosító anyját is fiatalon elveszíti. Mindennek a tetejébe kiderül, hogy az
örökség mégsincs teljesen veszve: a mindenkori legidősebb élő leszármazott
kapja a mesés vagyont. Így aztán, mikor újra összefut bombázóvá érett
gyerekkori szerelmével (a Szerből ismerős Margaret Qualley alakítása messze a
film fénypontja, tökéletesen hozza a jéghideg, manipulatív pszichopatát), annak
szavai szöget ütnek a fejébe: mi lenne, ha tenne kicsit az ügy érdekében, és
eltakarítana néhány családtagot az örökséghez vezető útból. A helyzetet
bonyolítja, hogy közben beleszeret a kedves, bájos és tiszta lelkű Ruth-ba
(Jessica Henwick). A sorozatgyilkosság meg az őszinteség viszont nem tartozik a
sikeres párosítások közé...
A sztori érdekes és ötletes, a színészi játék rendben van, a forgatókönyv nincs
teleszórva logikai hibákkal, szóval összességében nem egy rossz darab. De nem
is kiemelkedően jó: ugyan nincsenek a szkriptben ordító bakik, cserébe kellően
finom részletek sem: a karakterrajzok elnagyoltak és klisések, a bűntények
részletei meg még annál is kidolgozatlanabbnak érződnek. Egy megnézést megér a
film, de kettőt már szinte biztos, hogy nem.
Raf ajánlója
Bernard nem kimondottan szerencsés csillagzat alatt született. Fogantatása után
anyját kitagadta kőgazdag faterja, édesapja pedig szülés közben kap
tüdőemblémát. Tiniként már anyját is elveszti, ekkor határozza el, hogy
megfogadja haldokló szüleje tanácsát, és úgy fog élni, ahogy megérdemli.
Miután kirúgják az állásából, mert kell a pozi a tulaj fiának, úgy dönt,
megszerzi magának a mesés vagyont - sok minden nem is kell hozzá, minthogy
mindenki más, aki örökölhetne, eltávozzon az élők sorából.
HtMaK nem egy kimagasló film. Egy tisztességes iparosmunka, ami ha nem
tartalmazná Glen Powell-t és Margaret Kvakkkapitányt minden bizonnyal max
streamingre került volna fel háttérzenének. Margit már a Substance-ben
megmutatta, hogy tud (GP meg szinte mindenben eddig), itt a fémfatál szerepében
rémisztően ellenálhatatlan.
Mindenképpen ajánlom megtekintésre, de nem a film, hanem a színészek minősége
miatt - csak ne túl nagy elvárásokkal kezdd el nézni.
Kapcsolódó ajánlók
 |
Kész dráma |
|
Wolkens ajánlója
Mi történne, ha az esküvőd előtt tudnál meg valamit a jövendőbelidről, ami
kételyeket ébreszt benned? Hagynád ezeket a gondolatokat elszabadulni,
elburjánzani, engednéd, hogy átvegyék feletted a kontrollt? Egyáltalán, meg
tudnád őket állítani?
Dióhéjban ennyi a Kész dráma lényege. Az alaphelyzet nem tűnik igazán
drámainak, ezért az embernek eleinte az az érzése, nem is lesz komolyan vehető
a film. Aztán egy idő után rájön az egyszeri néző, hogy ez bizony tudatos és
ügyes alkotói húzás: így messze nagyobb ívet lehet rajzolni a káosz
elszabadulásának. A főszereplő párt játszó Zendaya és különösen Robert
Pattinson remekel - csak örülni lehet annak, hogy nem cukormázas romkomokra
pazarolják a színészi képességeiket, hanem bevállalnak kellően excentrikus
(zakkant?) karaktereket. Mondom ezt úgy, hogy szeretem a cukormázas romkomokat.
:-)
 |
Detective Hole első évad |
|
Wolkens ajánlója
Valahogy a skandináv krimik sosem arról szólnak, hogy jóképű tartalékos
tűzoltók kedves norvég nyugdíjas nénik fán ragadt cuki kismacskáit mentik.
Helyette a rendőrök válogatott borzalmaknak lehetnek újra és újra tanúi.
A munka viszont rányomja a bélyegét az életükre is, jelen esetben egy tonnás
préssel: hősünk, Harry Hole (Tobias Santelmann remekül hozza a karaktert)
láncdohányos, masszív alkoholista, és még az egyik kollégája élete is a lelkén
szárad. Valahogy mégis ez a széteséshatáron levő csávó a legjobb választás az
aktuális oslói gyilkosságsorozat felderítésére. Valaki nőket gyilkol újra és
újra, rituális módon, de az eseteket összekapcsoló rendszer csak nehezen
rajzolódik ki, a mindennapokat meg közben még fegyvercsempészet, véres
bandaháborúk, és önjelölt igazságosztók is színesítik. Hole próbál navigálni
egy ingatag párkapcsolat, egy halálos ellenség kolléga, az alkoholfüggőség, a
gyász, a munkamánia és számos más probléma között, változó sikerrel.
Sötét hangulatú, jól felépített sorozat a Boszorkányszög című Nesbo-regényből
készült Hole detektív. Krimirajongóknak erősen ajánlott. Mi, mivel nem
beszélünk norvégül, angol szinkronnal néztük, magyar felirattal. Nehéz
eldönteni, melyik volt a rosszabb: a monoton, gépies hangok, vagy a
félrefordítások. Simán elképzelhető, hogy a magyar hang jobb, de legalábbis
élvezhetőbb választás lett volna.
Raf ajánlója
Harry Hole. Az oslo-i (de nem Oslo-ban lévő) nyomozó, az egyetlen az állomány
kötelékében, aki volt az USA-ban tanfolyamon az FBI-nál sorozatgyilkosokról.
Hole, akinek nevét húlénak kell(ene) ejteni. Harry alkoholista. Azt mondják,
abból nem lehet kigyógyulni, csak szüneteltetni.
Ez igaz is Harry-ra, mert egy kolléganője halála után Hole nyomozó inni kezd,
mintha nem lenne holnap - az önpusztítással nem feltétlenül az a baj, hogy
önpusztít az ember, hanem az, hogy ezzel egy időben egy sorozatgyilkos kezd el
nőket ölni Oslo szerte, 1-1 ujjukat levágva. Hamar rájön a redőnység, hogy itt
sajnos szükség van a megbízható alkeszre a házból, s megpróbálják vele
felderíteni a gyilkosságokat.
Biztos vagyok benne, hogy sokaknak ismerős lehet Harry Hole neve - ha más nem,
a Hóember című borzadályból. Ami hiába volt telepakolva jobbnál jobb
színészekkel, olyan szar lett, hogy még a saját rendezője(!) is elhatárolódott
tőle. Mondjuk az is igaz, hogy nem a Hetedikkel (pun intended) kellene
kezdeni.
Netflix máshogy állt a témához. Ők az ötödik könyvet porolták le és csináltak
belőle egy kilenc részes minisorozatot. És mennyivel jobban tették. Jó, az is
sokat számított, hogy nem írnémet meg amcsi színészekkel zsúfolták tele, hanem
helyi hülyékkel (elég sok színész ismerős lehet más skandináv sorozatokból), s
a sorozat eredeti nyelve is viking, izé, norvég.
Egy hibát követtek el (nem, az nem hiba, hogy loosely based a sorozat a
könyvön, hiszen az évad(?) címe sem Boszorkányszög!), az pedig Tom Waaler
szerepére Joel Kinnaman választása. Értem én, hogy ő a legismertebb név (jah,
mert az emberek nem nézték az Occupert-et, ami szintén Nesbo - és egyre inkább
nyomokban dokumentumsorozat, nem fikciós), meg jó volt nagyrészt a For all
Mankind-ban, meg az Altered Carbon első évadában, meg a The (második!) Suicide
Squad-ban. VISZONT oltári szar volt a Robotzsaru remake-ben (mondjuk ott az
egész film bűnrossz volt) - és sajnos itt is borzasztó (ő lehet a szereplők
Ridley Scott-ja: "ha RS egy filmet csinál, akkor a filmek múzsája dob egy
érmével, hogy jó vagy rossz legyen az alkotás"). A sorozat nagy részében úgy
járkál, mint aki két éven át csakis dinnyét cipelt és két hete intenzív
szorulása van (lásd még: "fingom sincs") és másfél szelet extrasavanyú citrom
van a szájában. Szerencsétlen úgy ábrázolja Waalert, mintha egy paródia
karikatúrája lenne - de nem a klasszikus minusz szorozva mínusz az plusz, hanem
szekunder, sőt, tercier szégyen mínusz.
Cserébe Harry-t eltalálták (még ha a színészi tárháza kissé szűkös Tobias
Santelmann-nak), ahogy a többieket is (bár Rakel nekem a könyvek alapján sokkal
szebb volt), Goslotham meg Goslotham.
Aki szereti a skandináv krimiket és/vagy Nesbo (áthúzott ó-val, de lusta vagyok
az ASCII-kódot kikeresni) könyveit, az ha még nem darálta volna le, tegye meg
gyorsan (igen, KOMOLYAN egyszerre tette ki az egészet a Netflix!), mert jó
adaptáció és jó skandi krimi lett.
Kapcsolódó ajánlók
A cikk utoljára frissítve: 2026.06.
Vissza a lap tetejére |
Vissza a nyitóoldalra
|